16 Mart 2018 tarihli Home Office ECAA yönetmelik değişikliği değerlendirmesi

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Sibel 1 month, 4 weeks ago.

 • Author
  Posts
 • #13479
   Sibel 
  Participant

  16 Mart 2018 tarihli Home Office ECAA yönetmelik değişikliği değerlendirmesi

  BACKGROUND:

  Bilindiği üzere Aydoğdu davasındaki hâkimin kararı üzerinden geçen 1 yıllık süresinde da herhangi bir itiraz olmaması üzerine, Home Office bu kararı uygulamaya geçirdi ve 16 Mart 2018 de yayınladığı yeni yönetmelik ile Ankara anlaşması kapsamında 4 yıl sonunda ILR başvurusunu kaldırdı. Açıklanan bilgiler dışında Home Office Policy Team’in henüz kesinleştirmediği konular da var.
  Policy making team’deki memurlar şerbeti tepkilere göre ayarlayabiliyorlar. Bu sebeple bu süreçte ihmal edilmemesi, takip edilmesi, gerekli aksiyonların yapılması gerekli olabilir.
  Aslında Aydogdu kararına HO ve ECAA memurlarının da şaşırdığı düşünülüyor. Normalde 2 ayda mahkeme kararı uygulanması gerekirken1 yıl beklenmesinin ve bu beklenen süreçte kalıcı oturumu durdurup daha sonra tekrar başlanmasının, mantıken bu 1 yıllık sürede bir itiraz davası açılması beklenmesi ihtimali dışında başka bir açıklamasını düşünmek zor. UK hükümeti de T.C. ile ticari ilişkiler kapsamında bu konunun üzerine düşmemiş. Burada bizim kendi AAlı komünitemiz ve onlara iş yapan, hukuki yönlendirme yapan kimi avukat ve danışmanların çok büyük ihmali söz konusu maalesef.
  Bu son çıkan kararın geri dönüşü yok, geri dönüş ancak bir dava üzerinden olabilir.
  Şu anda yürüyen Çiçekli davası, Aydogdu davasının birebir aynısı. 2 yıldır sürüyor. 2016 ocağından beri ara duruşma aşamasında. Daha önce ara duruşma reddedilmiş. Bunun üzerine yapılan itirazı hâkim kabul etmiş ve ara duruşma kararı verip, 10 Mayıs’a duruşma tarihi vermiş. Bu çok önemli bir kazanım. Bu davadan çıkabilecek olumlu bir karar Aydogdu kararını iptal ettirebilir. Zaten UK sisteminde bir mahkeme kararını ancak başka bir mahkeme kararı değiştirebilir. Bu sebeple Çiçekli davasına sahip çıkmak çok önemli. Başarı ihtimali var.
  Bu karar ile 5 yıl olan ILR süresi tekrar 4 yıla dönebilir. Şu anki durum 5 yıldır. Bunun 10 yıl olduğu gibi söylemlerin ortalıkta dolaşması olumsuz ve bu 5 yılın dahi olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Dikkat edilmesi geren önemli bir nokta da bu. Son kararla AA başvurucularının ILR süresi 5 yıldır. Bu net.
  Öte yandan asıl en önemli gelişme Brexit tarihinin kesinleşmesi ile ilgili. ‘9 Mart 2019’da UK EU dan çıkıyor. Asıl en riskli durum bu tarihten itibaren oluşuyor. Bu tarihten sonra AA’nın kökten reddine karar verilebilir. Başvurmuş olanlara hak kaybı nedeniyle imtiyaz uygulanabilir, uygulanamayabilir. HO’deki eğilim AA’nın iptalinden yana görülüyor. Burada kazanılmış hak kavramı şu şekilde işliyor: 1 yıllık vize aldıysanız kazanılmış hakkınız 1 yıllık vize, 3 yıl ya da ILR değil. Aynı şekilde 3 yıllık vize aldıysanız kazanılmış hakkınız bu 3 yılla sınırlı, ILR kazanılmış hakkınız değil. Özetle 29. Mart.2019 tarihinde elinizde ne varsa 1 yıl, 3 yıl, ILR, kazanılmış hakkınız bundan ibaret. Örneğin öngörülerden biri Tier1 Entreprenuer girişimci vizesine geçirilmeniz. Bu durumda 2 kişi (UK citizen’ı?) çalıştırıp çalıştırmadığınız, belli bir miktar para getirip getirmediğiniz gibi kriterlerle değerlendirilebilmeniz söz konusu olabilir. Buna karşı yapılabileceklerin ivedikle yapılmasının önemi büyük olabilir.
  Aydoğdu davası sonrasında bu sonuçları bir ihtimal olarak öngörmeyen ve sizi rahatlatan avukatlara, danışmanlara güveninizi tekrar gözden geçirmeniz kendi faydanıza olabilir.
  Burada biraz göçmenlik sistemini ele almak faydalı olabilir. Göçmenlik sistemini çok acımasız bir sistem olarak kabul etmek gerekir. Tarihte bunun örnekleri var. 1970li yıllarda sadece British National pasaportu varken, Afrika vd. dünya ülkelerinde beyazlara karşı uygulanan baskı, kötü muamele ve mal-mülk gaspları sonucu UK gelip yerleşen Uk dışında yaşayan British National pasaportu sahiplerinin artması dolayısıyla bir gece yapılan bir değişiklikle British National pasaportu iptal edilip, British Citizen ve British Overseas Citizen pasaportları uygulamaya kondu. Bunun sonucu olarak 3 milyon kişiyi 1 gecede vatansız yaptılar. British Overseas Citizen’ları British Kabul edilseler de UK ye gelemez hale geldiler.
  Bir diğer örnek de HSMP vizesiyle ilgili karar. 90ların sonunda kimilerine Tony Blair’in bizzat mektup yazarak davet ettiği yüksek becerili insanlara özgü bu vizede yine 1 gecede kural değiştirilerek 25 bin kişinin hayatını altüst eden bir karar alındı. İntiharlar dahi oldu. Öte yandan HSMP Ltd. adında bir kâr amacı gütmeyen şirket kurulup dava açıldı. Dava 2 yıl sürdü ve kazanıldı. Tazminat dahi alındı. Şirketin yönetim kadrosu, saymanı, üyeleri vb. vardı. Bankada şirket adına hesap açılıp para toplandı. Birçok şey yapıldı. Hukukçularla görüşüldü, parlamentoya gidilip sunumlar yapıldı, bakanlarla görüşüldü. Yapılan hiçbir şey işe yaramadı, yani yürüyüş, milletvekilleri ile görüşme, imza kampanyaları vs. Aslında ise yaraması da lafzimdi, sonuçta bu bir politik karardı, bir gecede mahkeme kararı olmadan HSMP de değişiklik yaptılar. İşe yarayan tek girişim, mahkemenin kazanılması oldu.

  YAPILABİLECEKLER:

  Çiçekli davasına destek olmak çok hayati demiştik. Şu anda dava Garth Coates Hukuk bürosundan solicitor Nitish Ramduny tarafından yürütülüyor. Immigration Law alanında etkili Ankara Anlaşması’na vâkıf bir barrister’ın olarak davada yer alması gibi bir seçim başarı sonucunu en çok etkileyecek faktörlerden biri olabilir. Ara duruşma ve kabul edilirse duruşma süreçlerine hem güçlü bir barrister’ı sağlayacak hem de bu süreçlere katkıda olacak maddi destek en önemli olanı. Barrister seçiminde ağzının laf yapması, kaynağı bilmesi, sözü dinlenen ve etkili birisi olması ve Ankara anlaşmasına hâkim olması önemli kriterler olarak görünüyor. Onun dışında davayı takip etmek, gündem yapmak vb. gibi hukukçulardan tavsiye alınarak ortaya çıkabilecek başka destekler de söz konusu olabilir. Çiçekli davası için 1 ara duruşma, eğer hâkim karar verirse 1 ile 3 arası gerçek duruşma öngörülmeli ve destekler buna göre planlanmalı. Bunun en doğrusu, bir sayman belirleyip paralar saymanda toplanabilir ve avukata toplu ödeme yapılır. Yani en doğrusu bir şirket kurulup, Non-profit olan bu şirketin banka hesabında paraların şeffaf şekilde toplanması şirket saymanı yönetiminde. Davalar kaybedildiğinde karşı tarafın judicial masraflarının da ödeneceği düşünülmeli. Ayrıca örneğin Avrupa adalet divanından görüş almak, barrister’ın kendisinden fikir almak, onunla görüşmeler yapmak, belki başka yerlerden fikir almak, görüşmeler yapmak, barrister’ın dava günü 1 tam gününün gideceği vb. dava veya dava hazırlık masraflarının da söz konusu olabileceği hesaba katılmalı. Bu davanın 2 aydan az kalan bir sürede 10 Mayıs’ta görüleceği ve bu sebeple yüksek öncelik verilerek bir an önce gerekli aksiyonların yapılması için hızlı ve verimli bir çalışma gerektiğini de söylemek isterim.
  29. Mart.2019 tarihine hazırlık dünden başlamalı. En geç bugün. Bir darbe geliyor, buna hazırlıklı olup savuşturmak veya minimum hasarla atlatmak için çok organize ve etkili bir savunma sürecinin kamuoyu oluşturmak dahil derhal başlatılması gerçekten hayati önem taşıyor. Burada belki bir avukatla değil 3-4 avukattan oluşan bir avukatlar kurulu oluşması farklı bilgi ve tecrübenin bir araya geleceği daha etkin bir hazırlık ve dava süreci yaşanmasını sağlayabilir.
  Hasarı minimum indirmek için örneğin başka hiçbir şekilde engellenemiyorsa eğitimli/eğitimsiz ayrımı, iş yapan yapmayan ayrımı gibi B planı alternatiflerinin oluşturulması, seçenekleri ortaya çıkarmak ve bunların fizibilitesini tespit etme çalışmaları yapılabilir.
  En sağlıklı yöntem denenmiş olan HSMP Ltd. modelinin kullanılması gibi duruyor. Bu amaçla bu model ile ilgili daha fazla bilgilenmek fayda sağlayabilir.

  Sibel Özeren
  20 Mart 2019
  Sibel.ozeren@outlook.com

  NOT1: Bugün gece benimle hatır için, destek için bütün bunları bana benim anlayabileceğim bir şekilde sabırla anlatabilmek için bana 2 saat kendi özel zamanından ayıran Tamer Ulay’a minnet ve teşekkürlerimi iletmek isterim. Ankara Anlaşması ile hiçbir ilgisi olmayıp kaç yıldır UK citizen olan kendime de kesintisiz 7.5 saati doldurmuş olan gönülden mesaim için teşekkür ediyorum. Çay ısmarlamalar kabul edilir Ankara Anlaşmalılar 😊.
  NOT2: Organizasyon sürecine katkıda bulunmak için çok hızlı yazdım. Edit edecek çok fazla zamanım da yok. Geç ve eksiksiz bilgilendirme yerine erken biraz kusurlu bilgilendirme olsun dedim. Bunun anlayışla karşılanacağını ve aleyhime kullanılmayacağını umuyorum 😉
  NOT3: Yazdıklarım benim anlayabildiğim, öğrenebildiğim kadarıdır. Sıradan bir vatandaş olarak.

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.

BİZE ULAŞIN

Her türlü soru sorunlarınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Sending

© ECAA2 Community, 2018

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account

Skip to toolbar